Jak vybrat kolo

Monoho z nás většinou jednoduše jde a výběru kola nevěnuje příliš času. Správně vybrané kolo je přitom základní podmínkou k získání pravého požitku z jízdy. A jak takové kolo vybírat? V prvé řadě musíme určit, k jakým účelům chceme kolo využívat - jakou funkci bude plnit.

 

Horská kola

K lepší stabilitě a pohybu ve členitém terénu přispívají u horských kol pomalejší převody, menší průměry kol a širší pláště. Vyrazit můžete i na silnice, počítejte však s větším odporem pří záběru a menší rychlostí.

Většina horských kol je vybavena přední odpruženou vidlicí pro zvýšení jízdního komfortu a bezpečí při jízdě v terénu. Stejně jako u motocyklů, mnoho horských kol má kromě vidlice, odpruženou i zadní stavbu. Tato kola se nazývají celoodpruženáhorská kola a jsou pohodlnější na hrbolatém terénu a zároveň lépe drží kontakt se zemí, čímž poskytují lepší záběr.

V posledních dvou letech se stala velice populární hlavně horská kola s označením 29“. Je to takový obojživelník mezi koly. „Devětadvacítka“ je vhodná do jakéhokoliv terénu, ale nemusíte se s ní bát ani na delší úseky po silnici. Díky většímu průměru kol je pro 29“ snadnější zdolávat terénní nerovnosti a je ideálním nástrojem ke zlepšení vaší techniky v náročnějším terénu.

Horská kola

 

Krosová kola

Krosová kola

Krosové kolo je určeno lidem, kteří od něho vyžadují pohodlnou a rychlou dopravu po zpevněných komunikacích, popřípadě lehkým terénem lesních a polních cest. Proto jsou ideální jako dopravní prostředek pro cykloturistiku a dlouhé vyjížďky po rozličných površích.

Oproti horským kolům, která jsou krosová kola konstruována pro pohyb v těžkém terénu jsou tato kola vybavena užšími plášti s nižším vzorkem pro větší setrvačnost a menší válivý odpor.

 

Silniční kola

Silniční kola jsou nekompromisní stroje zaměřené na rychlou jízdu po kvalitním povrchu. Jejich konstrukce je podřízena aerodynamice a minimální hmotnosti spojené s maximální tuhostí záběru.

Silniční kolo je pro jezdce preferující rychlost a sportovní výkon jsou jasnou volbou. V žádném případě není vhodné do jakéhokoliv terénu.

Silniční kola

 

Cestovní kola

Cestovní kola

Sháníte jizdní kolo do města, pro dojíždění do práce nebo na nákupy? Pak pro vás bude nejlepší volbou tzv. městské kolo či cestovní kolo, které je vybaveno rámem s nízkým nástupem.

Cestovní kola základní úrovně jsou opatřena klasickým torpédem bez převodů. Ta vyšších modelů mají řazení ukryté v zadním náboji, což přináší nejen dlouhou životnost, ale i minimum potřebné údržby.

Cestovní kola jsou učená především pro jízdu po zpevněném povrchu a v méně náročném terénu . Jsou vybavena nosičem, blatníky a předním i zadním světlem.

 

Fitness kola

Fitness kolo spojuje rychlost silničního a komfort krosového kola. Kromě rovných řidítek se vyznačují pohodlnějším posedem, širšími silničními plášti a často i trojpřevodníkem. Velice zajímavá alternativa, pokud hledáte rychou jízdu na silnici, ale i vyšší pohodlí zároveň.

Kromě rovných řidítek se vyznačují fitness kola pohodlnějším posedem, pevnou vidlicí, širšími silničními plášti a často i trojpřevodníkem. Velice zajímavá alternativa, pokud hledáte rychou jízdu na silnici, ale i vyšší pohodlí zároveň.

Fitness kola

 

Dětská kola

Dětská kola

Sháníte jizdní kolo do města, pro dojíždění do práce nebo na nákupy? Pak pro vás bude nejlepší volbou tzv. městské kolo či cestovní kolo, které je vybaveno rámem s nízkým nástupem.

Jak vybrat dětské kolo? Při výběru kola pro dítě se řiďte několika doporučeními.

  • s výukou jízdy začněte na odrážedle, dítě na něm nejrychleji získá rovnováhu a nebude se bát jezdit na kole
  • dítě si kolo musí vyzkoušet, důležitá je především správná velikost kola - dítě musí dosáhnout chodidly na zem
  • první kolo mívá protisměrnou šlapací brzdu, pro děti je tento brzdící pohyb přirozený
  • vždy kolo vyzkoušejte s dítětem
  • chybou je výběr většího rámu, do kterého "má dítě dorůst"
  • větší kola děti špatně ovládají a mohou z nich snadno spadnout
  • dítě musí kolo samo chtít, do ježdění jej nenuťte

 

 

Tabulka velikostí dětských kol

Tato tabulka uvádí orientační hodnoty pro výběr správného kola v poměru k výšce a věku dítěte.

velikost v palcích (průměr kola)

výška dítěte v centimetrech

orientační věk dítěte

12"

90 - 100

2 - 3 roky

14"

95 - 105

3 - 4 roky

16"

100 - 115

4 - 5 let

18"

110 - 120

5 - 6 let

20"

115 - 130

6 - 9 let

24"

125 - 155

9 - 12 let

 

 

Tabulka velikostí dospělých kol

výška postavy v cm výška rámu

do 168 cm

15", 16", S, do 44 cm

165-178 cm

17", 18", M, do 48 cm

175-188 cm

19", 20", L, do 52 cm

185-195 cm

21", 22", XL, do 55 cm

nad 195 cm

23", 24", do 61 cm

Nákupní košík 0 položek za 0 Kč